Campionatos Intercomarcais Muxía

Subcampeos Intercomarcais Benxamín:

Click on image to enlarge.

 

Campeonas Intercomarcais Infantil Feminino:

Click on image to enlarge.

 

Campións Intercomarcais Infantil Masculino:

Click on image to enlarge.

Análisis de Leontxo García. Partida V. Krámnik - V. Ivanchuk. Torneo Candidatos 2013

Conferencia a cargo de Leontxo García

Dende o Xadrez Rianxo temos o pracer de convidarvos á conferencia "Viaxe ó fascinante mundo do xadrez", da man de Leontxo García Olasagasti, conferenciante, presentador, comentarista e periodista especializado en xadrez.

Invito aos meus ouvintes a unha viaxe imaxinaria a través dos séculos e do mundo para determe nos momentos máis importantes da historia do xadrez, dende a súa invención na India e a súa chegada a España cos musulmáns. E conto as miñas vivencias persoais con Fischer, Kárpov, Kaspárov, Anand, Carlsen, as irmás Polgar e todos os mellores xogadores do mundo durante os últimos 35 anos.

Sábado 23 de marzo ás 12 horas no Auditorio Municipal de Rianxo.

IV TROFEO INTERNACIONAL DISTRIBUNOSA- CONCELLO DE RIANXO

Clasificación Final

Rk.   Nome FED Elo   Pts.  D1   D2   D3 
1   Gonzalez Perez Arian   2462   7.0 34.0 0.0 39.0
2 IM Gomez Ledo Roberto Carlos CUB 2429   7.0 31.5 0.0 35.5
3   Garcia Castro Pablo   2379 UNIVERSIDAD DE VIGO 6.5 31.0 0.0 38.5
4   De Prado Rodriguez Oscar FM   2265 C.X. ARTEIXO 6.5 31.0 0.0 35.5
5   Abuin Boullon Manuel Angel   2119 DISTRIBUNOSA- X. RIANXO 6.5 26.0 0.0 35.0
6   Sanchez Aller Fernando   2291 XADREZ OURENSE 6.0 30.0 0.0 37.0
7   Lopez Rodriguez Walter ESP 2246 CFX 6.0 29.0 0.0 37.5
8   Blanco Gutierrez Pedro ESP 2128   6.0 27.5 0.0 36.5
9   Espiñeira Gonzalez Pablo   2233 C.X. PADRON 6.0 27.0 0.0 34.5
10   Rodriguez Boado Martin ESP 2183   6.0 21.0 0.0 30.0
11 FM Pazos Porta Antonio ESP 2334 CFX 5.5 29.0 0.0 36.0
12   Rodriguez Calvo Manuel   2185 C.X. PADRON 5.5 26.5 0.0 35.0
13 FM Ruiz Sanchez Orlen CUB 2418   5.5 26.0 0.0 36.0
14   Varasa Paredes Javier ESP 2050 UNIVERSIDAD DE OURENSE 5.5 25.0 0.0 33.0
15   Susavila Muñiz Antonio   1907 C.X. PADRON 5.5 24.5 0.0 31.0
16   Medarde Luis   2062 U.S.C 5.5 24.0 0.0 31.0
17   Dominguez Carnero Javier ESP 1837 UNIVERSIDAD DE VIGO 5.0 28.0 0.0 41.0
18   Mejuto De Ulloa Jorge ESP 2119 CFX 5.0 27.0 0.0 37.0
19   Arevalillo Romero Sergio ESP 2003 DISTRIBUNOSA- X. RIANXO 5.0 27.0 0.0 37.0
20   Suarez Gomez Julio   2057 C.X. FONTECARMOA 5.0 26.0 0.0 33.0
21   Agüera Naredo Javier FM   2402 ANTONIO RICO 5.0 25.0 0.0 35.0
22   Expósito Pacín Mario   2045 C.X. MARIN 5.0 25.0 0.0 32.0
23 FM Permuy Lorenzo Carlos Javier ESP 2264 Caranza 5.0 24.0 0.0 33.5
24   Doval Gonzalez Jose   1924 UNIVERSIDAD DE OURENSE 5.0 24.0 0.0 33.0
25   Teijeiro Barros Alberto ESP 2098   5.0 23.0 0.0 31.5
26   Ramon Losada David ESP 1832 CFX 5.0 22.0 0.0 30.5
27   Carballo Cancela Manuel ESP 1748 C.X. MARIN 5.0 21.0 0.0 34.0
28   Soutullo Figueroa Enrique   0 DISTRIBUNOSA- X. RIANXO 5.0 21.0 0.0 27.0
29   Vargas Diaz Antonio ESP 1871 CFX 5.0 20.0 0.0 26.5
30   Rego Lorenzo Francisco   1725 GRUPO BAZAN 5.0 19.0 0.0 29.5
31   Espiñeira Gonzalez Diego IM   2361 C.X. PADRON 4.5 26.5 0.0 38.5
32   Rionda Medio Angel Arturo   1977 ANTONIO RICO 4.5 24.5 0.0 32.5
33   Gil Perez Gerardo   1914 MERCANTIL RIVEIRA 4.5 24.0 0.0 34.0
34   Fernandez Palacios Eduardo   2098 ANTONIO RICO 4.5 24.0 0.0 35.0
35   Gomez Segade Pablo   2059 GALLAECIA 4.5 23.0 0.0 32.5
36   Bayon Rolo Juan Andres   1637 C.X. FONTECARMOA 4.5 21.0 0.0 32.0
37   Carreira Casais Anxo   1905 U.S.C 4.5 21.0 0.0 29.5
38   Pedreira Giralda Francisco   1799 SIGRAS 4.5 20.5 0.0 29.5
39   Dominguez Fernandez Angel   1678 CASA DA XUVENTUDE 4.5 19.0 0.0 31.5
40   Rocha Romanus Sindo   1881 GRUPO BAZAN 4.5 19.0 0.0 29.5
41   Ferreiro Diaz Miguel ESP 1519 CASA DA XUVENTUDE 4.5 15.5 0.0 26.0
42   Fernandez Andrade Antonio   1857 UNIVERSIDAD DE OURENSE 4.0 22.0 0.0 38.0
43   Barros Pazos Manuel   2047 MERCANTIL RIVEIRA 4.0 22.0 0.0 35.0
44   Cabaleiro Barroso Alfonso   1848 C.M. MARIN 4.0 20.0 0.0 31.5
45   Rodriguez Lamas Manuel   1775 GALLAECIA 4.0 19.0 0.0 31.5
46   Varela Fernandez Andres   1824 C.X. FONTECARMOA 4.0 19.0 0.0 30.0
47   Bouza-Brey Teijeiro Gonzalo   1871 C.X. FONTECARMOA 4.0 19.0 0.0 31.0
48   Martinez Dourado Daniel   1790 DISTRIBUNOSA- X. RIANXO 4.0 18.0 0.0 31.5
49   Hermida Araujo Lino   1900 UNIVERSIDAD DE OURENSE 4.0 18.0 0.0 29.0
50   Palacios Gonzalez Miguel   1709   4.0 18.0 0.0 28.5
51   Porto Fuentes Oscar   1826 PELETEIRO 4.0 18.0 0.0 27.0
52   Bugliot Mateo Diego ESP 1510 SIGRAS 4.0 17.0 0.0 28.5
53   De Blas Fernandez Angel   0 C.X. ARTEIXO 4.0 16.0 0.0 28.5
54   Sar Vilela Jose ESP 1584   4.0 16.0 0.0 28.5
55   Montans Lopez Adrian   1755 C.X. FONTECARMOA 4.0 16.0 0.0 28.0
56   Perez Souto Benjamin   0 C.X.ARTEIXO 4.0 16.0 0.0 28.5
57   Piñeiro Nuñez Diego   1739 MATO II BOIRO 4.0 15.0 0.0 27.0
58   Nuñez Garcia Ramon   1884 C.X. PADRON 3.5 19.5 0.0 30.5
59   Sanz Sixto Juan Jesus   1946 ESCUELA LALIN 3.5 18.0 0.0 29.5
60   Tubio Agrasar Pablo   1705 C.X. PADRON 3.5 17.5 0.0 32.0
61   Abalo Perez Pablo   1740 MARQUIÑO 3.5 16.0 0.0 28.0
62   Crespo Varela Salvador   1783 ESCUELA LALIN 3.5 15.5 0.0 33.5
63   Agra Torres Alfonso   1834 CASA DA XUVENTUDE 3.5 15.5 0.0 28.0
64   Rodriguez Lopez Evaristo   0 C.X. FONTECARMOA 3.5 14.5 0.0 29.0
65   Outeiral Gonzalez Ricardo   1738 MARQUIÑO 3.5 14.0 0.0 25.0
66   Lopez Carballal Alonso ESP 1585 Lourizán 3.0 18.0 0.0 33.5
67   Garcia Alvarez Alejandro ESP 1562   3.0 16.5 0.0 31.0
68   Martinez Rodriguez Eugenio ESP 1810   3.0 16.0 0.0 27.5
69   Novoa Blanco Jose Manuel   0 UNIVERSIDAD DE OURENSE 3.0 14.0 0.0 27.0
70   Rodriguez Gonzalez Pedro   0 ESCUELA LALIN 3.0 13.0 0.0 25.0
71   Tarrela Trillo Alvaro   0 CABO TOURIÑAN 3.0 13.0 0.0 22.5
72   Otero Perez Javier   1519 C.X. FONTECARMOA 3.0 13.0 0.0 28.0
73   Cantero Rey Jesus   1892 U.S.C 3.0 13.0 0.0 26.0
74   Fernandez Romero Daniel   1335 DISTRIBUNOSA B 3.0 12.0 0.0 29.0
75   Piña Lopez Carlos   0 DISTRIBUNOSA B 3.0 12.0 0.0 26.5
76   Perez Haz Santiago ESP 0   3.0 12.0 0.0 24.5
77   Perez Martinez Santiago ESP 0   3.0 11.0 0.0 25.0
78   Leiro Abelleira Jesus Francis ESP 0 CCD Sanxenxo 3.0 10.0 0.0 23.5
79   Lopez Castro Alberto   0 C.X. FONTECARMOA 3.0 10.0 0.0 23.0
80   Freire Toba Jesus ESP 0 CABO TOURIÑAN 2.5 11.5 0.0 25.5
81   Romano Garcia Francisco Manuel   0 MERCANTIL RIVEIRA 2.5 10.0 0.0 24.0
82   Mendez Somoza Jorge   0 RIANXO 2.5 8.5 0.0 20.5
83   Cabanillas Trigo Lucía ESP 0 GRUPO BAZAN 2.5 6.0 0.0 20.5
84   Ferreiro Rodriguez Christopher   0 DISTRIBUNOSA B 2.5 6.0 0.0 22.5
85   Blanco Seijas Adrian   0 C.X. FONTECARMOA 2.0 11.0 0.0 26.0
86   Alcalde Santos Maximo   0 C.X. FONTECARMOA 2.0 10.0 0.0 26.0
87   Martinez Dourado Nestor   0 DISTRIBUNOSA- X. RIANXO 2.0 9.0 0.0 22.5
88   Lago Freire Tomas ESP 0   2.0 8.0 0.0 23.5
89   Haz Filgueira Daniel ESP 0   2.0 7.0 0.0 23.5
90   Cores Raño Jose Benito   0 DISTRIBUNOSA B 2.0 6.0 0.0 20.0
91   Fuentes Dominguez Favio   0 UNIVERSIDAD DE OURENSE 2.0 6.0 0.0 23.0
92   Eirin Vigo Ismael ESP 0   1.5 3.0 0.0 22.5
93   Romero Cubela Maria ESP 0   1.0 7.0 0.0 27.0
94   Castaño Ces Manuel   0 DISTRIBUNOSA B 1.0 6.0 0.0 23.0
95   Pena Dosil Jose Antonio   0 C.X. OROSO 1.0 3.0 0.0 17.5
96   Diaz Seoane Jorge ESP 1620 Escola Luguesa 0.0 0.0 0.0 29.0
97   Betanzos Jamardo Adrian   1524 C.X. FONTECARMOA 0.0 0.0 0.0 28.5
98   Valin Carreira Fernando ESP 0 Escola Luguesa 0.0 0.0 0.0 28.0
99   Senlle Caride Miguel   2265 UNIVERSIDAD DE VIGO 0.0 0.0 0.0 28.0
    Garcia Trillo Luis   0 CABO TOURIÑAN 0.0 0.0 0.0 28.0
101   Penas Torres Jose Carlos   2091 ALGALIA 0.0 0.0 0.0 28.0
102   Perez Carballo David ESP 1933 Escola Luguesa 0.0 0.0 0.0 28.0

 

IV TROFEO INTERNACIONAL DISTRIBUNOSA- CONCELLO DE RIANXO

 

 

BASES IV TROFEO INTERNACIONAL

DISTRIBUNOSA-CONCELLO DE RIANXO

 

Válido para o Circuito Galego de Promoción e

Circuito Barbanza 2012

 

 (Rianxo, 1 de setembro de 2012)

 

  • Organiza: Club Xadrez Rianxo e Concello de Rianxo
  • Patrocina: Distribunosa
  • Colabora: Xunta de Galicia, Deputación de A Coruña, Deporte Galego, Federación Galega de Xadrez e Conservera de Rianxo
  • Local de xogo: Pabillón municipal de Rianxo
  • O Torneo disputarase polo sistema suizo a 7 rondas, segundo o número de inscritos.
  • O ritmo de xogo será de 15 minutos + 3 segundos/xogada.
  • O árbitro principal será Francisco Ogando
  • O xogador que teña unha incomparecencia sin causa xustificada será retirado do torneo.
  • Antes do inicio da primeira rolda publicaranse as ordes de forza só ordenadas por ELO FIDE. E só se contempla este elo a efectos de emparellamentos e premios.
  • Empregarase o programa Swiss Manager para realizar os emparellamentos.
  • Segundo a reglamentación da FIDE, lémbrase a tódolos xogadores que desconecten os teléfonos móbiles, pois o uso dos mesmos conleva a pérdida da partida en xogo do infractor. Asimesmo está prohibido calquera outro medio electrónico de comunicación.
  • As decisións do árbitro son inapelables.
  • Non se permitirá analizar partidas na sala de xogo.
  • Os sistemas de desempate sortearanse unha vez finalizada a última partida entre as seguintes posibilidades:
    • Progresivo, ata as últimas consecuencias.
    • Maior número  de victorias.
    • Bucholz total
    • Variante Brasileña do Bucholz (quitando a peor puntuación)

(*) No desempate do bucholz, aplicarase a variante de ½ punto, nas partidas non disputadas.

  • O artígo 10.2 non será de aplicación.
  • Una rolda feita pública non se poderá modificar, salvo que o árbitro decida outra cousa.
  • Si se introduce un resultado mal e se publica a rolda, ésta non se modificará a non ser que o árbitro principal decida outra cousa.
  • Aplicarase o especificado no apéndice A das leis de xadrez da FIDE para xadrez rápido (ACTIVO)
  • A participación no Torneo supón a aceptación destas bases.

Horario de xogo:

  • 10:30 : Presentación das listas de xogadores
  • 11:00 : Ronda 1ª.
  • 11:50:  Ronda 2ª.
  • 12:40 : Ronda 3ª.
  • 15:30 : Ronda 4ª.
  • 16:20 : Ronda 5ª.
  • 17:10 : Ronda 6ª.
  • 18:00 : Ronda 7ª.
  • 19:30 : Clausura, entrega de premios.
  • Inscripción: 5 € antes da primeira rolda no local de xogo

Deberá facerse en escolaxadrezrianxo@gmail.com   indicando o nome, apelidos, data de nacemento, club e elo fide (da última lista publicada pola FIDE antes do inicio do torneo).

O prazo límite para inscribirse será o xoves 30 de agosto ás 12:00.

Os xogadores do Club Xadrez Rianxo e menores de 14 anos están exentos da cuota.

Permitiranse dous byes de 0 (cero) puntos dentro das catro primeiras rondas. Para solicitalos haberá que enviar un correo electrónico con “acuse de recibo” que deberá ser validado polo organizador.

 

  • Premios do IV Trofeo Distribunosa-Concello de Rianxo:

 

Xeral:                                                                         Equipos:

 

1º clasificado: 400 € + trofeo Distribunosa              1º clasificado: 200 € + trofeo   

2º clasificado: 250 € + trofeo                                       2º clasificado: 100 € + trofeo

3º clasificado: 150 € + trofeo                                       3º clasificado:   50 € + trofeo

4º clasificado:   50 €

5º clasificado:   50 €

 

Tramos de ELO:

 

1º sub-2200      100 €    + trofeo           2º sub-2200      50 €              3º sub-2200         25 €     

1º sub-2000      100 €    + trofeo           2º sub-2000      50 €              3º sub-2000          25 €

1º sub-1800      100 €    + trofeo           2º sub-1800      50 €              3º sub-1800         25 €

1º local                           50 €    + trofeo           2º local             30 €              3º local                20 €                

1ºsin elo FIDE   50 €    + trofeo           1º veterán  50 €  + trofeo        1º femenino 50 €  + trofeo

                                                    

Para os premios dos equipos contarán os catro mellores tableiros clasificados podendo ter inscritos un mínimo de tres xogadores.

 

Os premios dentro do trofeo Distribunosa non son acumulables. En caso de gañar dous  aplicarase o de maior cuantía.

 

 Torneo Escolar de Xadrez

   CATEGORÍAS:

  • Sub- 8  : nados no ano 2004 e posteriores.
  • Sub-10 : nados nos anos 2002-2003.
  • Sub-12 : nados nos anos 2000-2001.
  • Sub-14 : nados nos anos 1998-1999.

SISTEMA DE XOGO:   Sistema suízo a 7 roldas.

RITMO DE XOGO:   15 minutos por xogador/a.

HORARIO DE XOGO:

  • 10:30 : Presentación das listas de xogadores
  • 11:00 : Ronda 1ª.
  • 11:50:  Ronda 2ª.
  • 12:40 : Ronda 3ª.
  • 15:30 : Ronda 4ª.
  • 16:20 : Ronda 5ª.
  • 17:10 : Ronda 6ª.
  • 18:00 : Ronda 7ª.
  • 19:30 : Clausura, entrega de premios.

PREMIOS :

  • Por cada categoría: TROFEOS do 1º ao 5º da clasificación xeral
  • Sorteo de agasallos entre os pais dos xogadores.
  • Sorteo de importantes agasallos entre os participantes.
  • Todos os participantes recibirán un agasallo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I TORNEO DE MUXIA

Image: 

manuel abuin e jorge mendez campions nas categorias sub-10 e absoluta

liga: rolda 11

DISTRIBUNOSA-XADREZ RIANXO : USC XUVENIL
C mesa   Res. C mesa   Res.
B 1 MANUEL ANGEL ABUIN BOULLON 1 N 1 ANXO CARREIRA CASAIS 0
N 2 SERGIO AREVALILLO ROMERO 0 B 2 CRISTINA FILGUEIRA FERNANDEZ 1
B 3 DANIEL MARTINEZ DOURADO 1/2 N 3 CEFERINO BARCIA MON 1/2
N 4 ALBERTO HEVIA SIEIRA 1/2 B 4 PABLO ROIBAS PAINCEIRA 1/2
TOTAL 2 TOTAL 2

CLASIFICACION FINAL
GRUPO PRIMEIRA DIVISIÓN. GRUPO B
 

- N Equipo Xogados Gañados Empates Perdidos Incomp. Puntos Sonn
Asciende 1 CLUB KÁRPOV 11 8 1 2 0 32,5 660,75
- 2 MARQUIÑO 11 6 3 2 0 26,5 562,5
- 3 BREOGÁN "A" 11 5 2 4 0 24,5 538,5
- 4 XADREZ GALLAECIA 11 3 5 3 0 23,5 512
- 5 ALGALIA DE ABAIXO 11 5 3 3 0 22 462,75
- 6 CXF-CASA DA XUVENTUDE 11 4 2 5 0 22 457
- 7 MERCANTIL DE RIBEIRA "A" 11 3 4 4 0 21 446,75
- 8 ENCE- AJEDREZ MARÍN "A" 11 5 2 4 0 21 436,25
Promociona descenso 9 DISTRIBUNOSA-XADREZ RIANXO 11 4 3 4 0 20,5 423,25
Promociona descenso 10 USC XUVENIL 11 3 3 5 0 17,5 383,5
Desciende 11 AJEDREZ CCD SANXENXO 11 3 0 8 0 17 351,75
Desciende 12 CLUB DE AJEDREZ ALBARIÑO "A" 11 2 2 7 0 16 348,5

 

JORGE MENDEZ RIAL CAMPEON GALEGO SUB-10

Image: 

liga: ronda 9

DISTRIBUNOSA-XADREZ RIANXO  ALGALIA DE ABAIXO
C mesa   Res. C mesa   Res.
B 1 MANUEL ANGEL ABUIN BOULLON 0 N 1 ANDRES VENTAS PEREZ 1
N 2 SERGIO AREVALILLO ROMERO 1/2 B 2 ANGEL CARRIL GONZALEZ 1/2
B 3 DANIEL MARTINEZ DOURADO 1 N 3 SANTIAGO CASTRO VIEYTES 0
N 4 JORGE MENDEZ RIAL 0 B 4 SANTIAGO CERVIÑO MATOS 1
TOTAL 1,5 TOTAL 2,5
CLASIFICACION  PRIMEIRA DIVISIÓN. GRUPO B
 
- N Equipo Xogados Gañados Empates Perdidos Incomp. Puntos Sonn
Asciende 1 CLUB KÁRPOV 9 7 1 1 0 27,5 429,5
- 2 MARQUIÑO 9 6 1 2 0 22,5 379
- 3 BREOGÁN "A" 9 4 1 4 0 20 325,5
- 4 XADREZ GALLAECIA 9 2 5 2 0 18,5 345,75
- 5 DISTRIBUNOSA-XADREZ RIANXO 9 4 2 3 0 18 289,75
- 6 ALGALIA DE ABAIXO 9 5 1 3 0 18 283,25
- 7 CXF-CASA DA XUVENTUDE 9 3 1 5 0 17 282
- 8 MERCANTIL DE RIBEIRA "A" 9 1 4 4 0 16 282,5
Promociona descenso 9 ENCE- AJEDREZ MARÍN "A" 9 3 2 4 0 15,5 275,25
Promociona descenso 10 USC XUVENIL 9 3 2 4 0 14 249,75
Desciende 11 CLUB DE AJEDREZ ALBARIÑO "A" 8 2 2 4 0 13 251
Desciende 12 AJEDREZ CCD SANXENXO 8 2 0 6 0 12 242,25

 

liga: ronda 8

 MARQUIÑO  DISTRIBUNOSA-XADREZ RIANXO
C mesa   Res. C Lic.   Res.
B 1 JESUS RODRIGUEZ PEREZ 1 N 1 MANUEL ANGEL ABUIN BOULLON 0
N 2 JAVIER BARRAL LIJO 1/2 B 2 SERGIO AREVALILLO ROMERO 1/2
B 3 FERNANDO LAGO FERNANDEZ 1 N 3 DANIEL MARTINEZ DOURADO 0
N 4 ALBERTO DIOS QUEIRUGA 1 B 4 ALBERTO HEVIA SIEIRA 0
TOTAL 3,5 TOTAL 0,5

 

Páxinas

Subscribirse a Xadrez Rianxo RSS